Čistá mobilita České Budějovice

Židovská ulice

Každé město má nějakou zvláštnost. Zvláštností Č. Budějovic  je ulice v nadpisu nazvaná Židovská. Toto jméno sice již není dávno používáno, ale je jedním v minulosti dříve dlouhodobě používaných. Zvláštností této ulice je právě počet jmen, kterými byla kdysi nazývána.

V roce 1361 se s královým svolením usadily ve městě první dvě židovské rodiny. V r. 1364 se jejich počet zvýšil na tři a další postupně přibývaly. Mezi kostelem sv. Mikuláše a městskými hradbami si Židé začali stavět domy, později došlo i na synagogu a počet rodin se nadále rozrůstal. Vznikla tak ulice, nazývaná až do 16 století ulicí Židovskou. R. 1505 byli židé z města vyhnáni, synagoga přeměněna na katolický kostel sv. Markéty a ulice přejmenována na Svatomarkétskou. Kostel ale časem zanikl a název Židovská se vrátil.

Roku 1875 byla ulice přejmenována na Sterneckovu podle Františka Eusebia Daublebského ze Sternecku, příslušníka staré šlechtické rodiny, bývalého purkmistra. Po r. 1945 byl tento název nepřijatelný a ulice přejmenována na UNRRA. Po r. 1948 byl tento název opět nepřijatelný a ulice přejmenována na Stalingradskou. Změnou názvu města Stalingradu byl změně název na Volgogradskou. V r. 1963 bylo i toto pojmenování nevhodné a ulice byla přejmenována na Václava Kopeckého, bývalého místopředsedy vlády a ministra. Pro probíhající změny bylo toto přejmenování také nevhodné a od r. 1968 byl název změněn na J. V. Jirsíka, českobudějovického biskupa a podporovatele českého školství. Pojmenování po církevním hodnostáři bylo po r. 1970 také nevhodné a tak byl název změněn na název zcela neutrální a to U Černé věže. Starší obyvatelé města ale používají i nadále název Sterneckova.